27. května 2010

Schválení mezinárodního projektu knihovny Libri Prohibiti zaměřeného na význam skautského slibu vedlo k zahájení další části programu Aktivity, koneckonců Nett se na formování záměru významnou měrou podílel. Slib je typický jednostranný akt – na jeho základě se cosi mění, někdy i právní skutečnosti. Člověk je osoba jednající v čase a slib zavazuje slibujícího – je jeho vymezením se, formativním aktem,  mění jeho postavení vůči tomu, co přijde a co nemá nikdo pod kontrolou.

Nett  se zavázal spolupracovat s knihovnou samizdatů a exilové literatury na projektu, který má přinést konkrétní poznatky o historii skautingu v dobách, které nebyly pro skautské hnutí nikterak příznivé. Přitom je významné nejen zmapovat události druhé poloviny 20. století, připomenout si osudy konkrétních lidí ve střední Evropě. Chceme porozumět tomu, co slib znamená, mimo jiné to lze ukázat i na tom, jak se skautský slib proměňuje. Chceme porozumět tomu, co pro koho znamenalo slibovat a co znamenalo slib dodržet.

Na rozdíl od předchozích projektů nezačínáme s připravenou sadou provokativních tázání pro různé cílové skupiny,  spíš postupně shromažďujeme materiál a vítáme ty, které toto téma zaujalo, ať již  nám nabídnou odkazy na literaturu, zkušenosti, svědectví a nebo se jen s námi rozdělí o svoje otázky.  Budeme rádi, pokud využijete možnosti se na nás obrátit, pokud vás toto téma zajímá.